Безкоштовна приватизація землі

Щороку попит на земельні ділянки стрімко зростає, особливо у Києві та інших великих містах. Чи не кожен громадянин прагне мати у власності земельну ділянку, але далеко не всі знають, що мають право отримати у будь-якому місці на території України безкоштовно у власність земельну ділянку, визначену законом розміром.

Земля, яка перебуває у межах території України, є об'єктом права власності Українського народу та право власності на неї гарантується. Отже, згідно з Конституцією, кожен громадянин має право отримати у власність «шматок» землі своєї країни. І навіть кияни не є винятком.

Однак на практиці ситуація виглядає дещо інакше.

Відповідно до Основного Закону України земля є основним національним багатством. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Отже, «слуги народу» від його імені розпоряджаються землями та зобов'язані реалізовувати право громадян на безоплатну приватизацію згідно із законом.

Відповідно до Земельного кодексу України набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність здійснюється, серед іншого, у разі отримання земельних ділянок із земель державної та комунальної власності у межах норм безоплатної приватизації. А норми безоплатної приватизації за ЗК такі: для ведення фермерського господарства — у розмірі земельної частки (паю); для ведення особистого селянського господарства – не більше ніж 2 га, для ведення садівництва – до 0,12 га, для будівництва та обслуговування житлового будинку, Господарських будівель та споруд (присадибної ділянки) у селах – не більше 0,25 га, у селищах – не більше 0,15 га, у містах – не більше 0,10 га, для індивідуального дачного будівництва – не більше 0,1 га.

Маючи право на безоплатну приватизацію та озброївшись Конституцією та Земельним кодексом, спробуємо звернутися до відповідних органів «по землі».

Безкоштовна передача

Отримати безкоштовно у власність земельну ділянку можна кількома способами, які ми розглянемо у цій статті. Найпростіший із них — звернення до відповідних органів із заявою про надання земельної ділянки. Відповідно до ЗК громадянин, громадяни, зацікавлені в отриманні безкоштовно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва , будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцем знаходження земельної ділянки. У заяві зазначаються бажані розміри та мета її використання.

Отже, для написання заяви ми передусім маємо знати, де знаходиться земельна ділянка державної чи комунальної форм власності із земель запасу, яка нікому, крім держави, не належить і теоретично може бути передана будь-якому громадянину України. У заяві необхідно вказати її місцезнаходження. Пояснювати, чому ми хочемо приватизувати саме цю ділянку, немає необхідності.

Практика показує, що такі ділянки є навіть у Києві. Більше того, у Києві працюють спеціалізовані фірми, які мають зв'язки в органах земельних ресурсів та займаються саме виявленням таких ділянок та «безоплатною» їх приватизацією. Вартість такої приватизації є трохи нижчою від ринкової вартості земельної ділянки.

Але все ж таки уявимо, що ви вирішили скористатися правом саме безкоштовної приватизації і маєте інформацію про «нічийні» ділянки. Інформацію ви могли б отримати, скажімо, від знайомих, про те, що в їхньому кооперативі (приватному секторі) помер господар землі та ділянка відійшла державі, або просто існує не приватизований «клапоть» землі.

За підтвердженням такої інформації необхідно звернутися до кадастрового відділу органу земельних ресурсів для отримання кадастрового плану. Для фізичних осіб це коштуватиме 35 грн державного мита. У разі, якщо обрана земельна ділянка комусь належить, у кадастровому плані стоятиме прізвище власника. В іншому випадку вказується, що ділянка є «землями міста» і т.д.. Якщо із земельною ділянкою ви вгадали, то можна сміливо подавати заяву, додавши до неї кадастровий план та інші необхідні документи.

У місячний строк адміністрація розглядає клопотання та приймає рішення про надання дозволу на розробку проекту відведення ділянки або відмовляє заявнику.

Як показує практика, адміністрація відмовляє наївним «мисливцям за земельними ділянками» з різних підстав. З відповідей Київської міської державної адміністрації найпоширенішими підставами відмови є надання не всіх необхідних документів (які саме документи були відсутні), і те, що Генеральним планом міста не передбачено виділення нових ділянок.

У разі відмови органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність чи залишення заяви без розгляду, питання вирішується у судовому порядку.

Отже, якщо було подано всі необхідні документи, є досить непогані шанси оскаржити відмову у суді та зобов'язати відповідну адміністрацію надати рішення.

Однак немає жодної гарантії, що за цей час обрана ділянка не стане чиєюсь власністю.

Приватизація землі на підставі сумлінного володіння

Відповідно до ЗК громадяни, які сумлінно, відкрито та безперервно користуються земельною ділянкою протягом 15 років, але не мають документів, які б свідчили про наявність у них прав на цю земельну ділянку, можуть звернутися до органу державної влади чи органу місцевого самоврядування з клопотанням про передачу її у власність чи надання у користування. Розмір цієї земельної ділянки встановлюється у межах норм, визначених ЗК.

У цьому випадку процедура звернення подібна, за винятком того, що необхідно довести користування земельною ділянкою протягом 15 років.

Якщо безгосподарна земельна ділянка розташована по сусідству з вашою, буде неважко довести, що ви безперервно та сумлінно з року в рік сажали на ній картоплю, вивозили сміття та спостерігали за садом та знайти свідків, які б підтвердили ваші слова.

Складніше буде підтвердити ваші «відносини» із земельною ділянкою, якщо ви вперше бачите, але за наявності винахідливості та фантазії і це можливо.

Якщо адміністрація вам не повірить, користування земельною ділянкою протягом 15 років доведеться доводити у судовому порядку. У цьому випадку результат залежатиме від достовірності та переконливості поданих доказів користування.

Узаконення самовільно зайнятих ділянок

Всім відомо, що для здійснення будівництва необхідно отримати низку погоджень компетентних органів. Слід зазначити, що здійснювати самовільне будівництво без одержання відповідних документів та погоджень категорично забороняється.

Згідно з Цивільним кодексом України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, яка не була відведена для цієї мети, або без належного дозволу або належним чином затвердженого проекту, або з суттєвими порушеннями будівельних норм та правил. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне будівництво нерухомого майна, не набуває права власності на нього.

Але водночас кодексом встановлено, що право власності на самочинно побудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнано за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки в установленому порядку особі під вже збудоване нерухоме майно.

Отже, умовою визнання власності у такий спосіб є рішення суду. Для того, щоб суд мав можливість ухвалити рішення на вашу користь, при самочинному будівництві на «нічийній» ділянці слід здійснювати будівництво не відхиляючись від встановлених будівельних норм та врахувати багато нюансів. Наприклад, правовий режим цієї категорії земель має передбачати передачу ділянки під будівництво збудованого об'єкта.

В іншому випадку суд може ухвалити рішення про знесення незаконно побудованого об'єкта. Так само суд вирішує суперечку, якщо самочинне будівництво призвело до порушення прав інших осіб.

Виходячи з викладеного, узаконення самовільного будівництва є реальним способом отримання земельної ділянки під нею, але лише через суд та за умови дотримання будівельних та інших норм. Очевидно, цей спосіб є досить ризикованим. Проте з огляду на те, що узаконення об'єкта через суд можливе навіть на початковій стадії його будівництва, ризик можна звести до мінімуму.

Насамкінець підсумуємо, що безкоштовна приватизація земель у Києві можлива, але не безкоштовна. Для реалізації свого права необхідно мати чималу винахідливість, знання у сфері земельного законодавства та справжню любов до рідної землі.

ЗВОНІТЬ