Шлюб із іноземцем

В останні роки через об'єктивні причини, а саме посилення міграції населення, вільного в'їзду та виїзду громадян за межі України, розвитку ділових та особистих контактів збільшилася кількість шлюбів українських громадян з іноземцями.

Шлюб з іноземцем потребує особливої уваги та регулювання, як до одруження з громадянином іншої держави, так і після вступу в такий шлюб.

Якщо Ви тільки подумуєте одружитися, то у Вас напевно виникне низка наступних питань:
1. Куди звертатись, якщо Ви хочете зареєструвати шлюб з іноземцем?
2. Які документи потрібно подати для реєстрації шлюбу з іноземцем?

Перелік документів для реєстрації шлюбу з іноземцем

Для того, щоб Ваш шлюб зареєстрували, для іноземного громадянина необхідно подати до державного органу РАГС такі документи:

  • заяву про бажання одружитися;
  • посвідчення особи (паспорт);
  • Довідка з місця проживання;
  • довідка про відсутність перешкод для укладання шлюбу;
  • рішення суду про розлучення (витяг з нього);
  • довідка про сімейний стан.

Документи, що підлягають легалізації та апостилюванню.
Для громадянина України:

  • паспорт (у якому не буде штамп про шлюб);
  • заяву про бажання одружитися.

Ми проконсультуємо Вас з усіх питань укладання шлюбу, як в Україні, так і за її межами між громадянами України та іноземцями (особами без громадянства), між іноземцями (особами без громадянства), а також сприятимемо при реєстрації шлюбу в Україні.

Шлюб в Україні може полягати між:

  1. громадянином України та іноземцем;
  2. громадянином України та особою без громадянства;
  3. іноземцями;
  4. особами без громадянства.

У такому разі при укладенні шлюбу в Україні форма та порядок укладення шлюбу визначатиметься правом України.

При цьому зазначимо, що можливим є також і укладення шлюбу в консульській установі або дипломатичному представництві. Якщо шлюб між громадянами України (якщо хоча б один із них проживає за межами України) укладатиметься в консульській установі або дипломатичному представництві України, тоді застосовуватиметься право України. Якщо шлюб між іноземцями укладається в консульській установі або дипломатичному представництві відповідних держав в Україні, тоді застосовуватиметься право держави, що акредитує.

Якщо ж Ви є громадянином України та бажаєте укласти шлюб з іноземцем або особою без громадянства за межами України відповідно до права іноземної держави, при цьому плануєте повернутися до України та хочете, щоб такий шлюб був дійсним в Україні, тоді для Вас, громадянина України, необхідно дотримання вимог Сімейного кодексу України щодо підстав недійсності шлюбу. Наприклад, якщо Ви уклали шлюб у країні, де дозволені полігамні шлюби, в Україні такий шлюб не визнаватиметься, оскільки згідно з українським законодавством шлюб, укладений з особою, яка перебуває в зареєстрованому шлюбі, вважається недійсним в Україні.

А от щодо іноземних громадян, то шлюб між іноземцями, шлюб між іноземцем та особою без громадянства, шлюб між особами без громадянства, укладені відповідно до права іноземної держави, є дійсним в Україні незалежно від вимог українського законодавства до дійсності шлюбу. Також при укладенні шлюбу з іноземцем, можливо, Ви захочете укласти шлюбний договір. При цьому сторони шлюбного договору можуть обрати право, яке застосовується до шлюбного договору.

Найбільше суперечок виникає щодо правових наслідків шлюбу укладеного з іноземцем, а це:

  • майнові відносини подружжя;
  • припинення шлюбу;
  • визнання шлюбу недійсним;
  • встановлення та оскарження батьківства;
  • права та обов'язки батьків та дітей;
  • зобов'язання щодо змісту;
  • усиновлення;
  • утримання родичів та інших членів сім'ї.

Проблеми виникають щодо права, яким регулюватимуться вищевказані відносини. Адже у випадку шлюбу з іноземцем ситуація ускладнюється тим, що у Вас та Ваших дітей громадянство різних країн, майно у різних країнах та навіть місце проживання не завжди збігається.

Усі ці питання врегульовані українським законодавством, але це ще не означає, що у разі, наприклад, розлучення з іноземцем, норми іноземної держави, які регулюють розлучення, збігатимуться із нормами українського законодавства. Як наслідок — затяжні судові позови, невизначеність статусу подружжя, їх дітей та майна.

Щоб уникнути таких неприємних ситуацій, необхідно заздалегідь проконсультуватися з юристом з питань правильного оформлення шлюбу з іноземцем, а також гіпотетичних ситуацій, які можуть виникнути в період перебування в такому шлюбі або у разі розлучення. Кожна ситуація є індивідуальною і залежить від багатьох факторів, насамперед від права держави чоловіка-іноземця. Якщо Ви вже опинилися в такій неприємній ситуації — наші адвокати допоможуть Вам з нею впоратися і знайти найоптимальніший вихід.

За загальним правилом згідно з українським законодавством:

Правові наслідки шлюбу

Правові наслідки шлюбу визначаються загальним особистим законом подружжя, а за його відсутності — правом держави, в якому подружжя мало останнє спільне місце проживання, за умови, що хоча б один із подружжя все ще має місце проживання в цій державі, а за відсутності такої — правом, з яким обоє мають більш тісний зв'язок іншим чином. Подружжя може обрати право, яке застосовуватиметься до правових наслідків шлюбу, якщо вони не мають спільного місця проживання або якщо особистий закон одного з них не збігається з правом держави їхнього спільного місця проживання. Угода про вибір права припиняється, якщо особистий закон подружжя стає загальним.

Припинення шлюбу

Припинення шлюбу та правові наслідки припинення шлюбу визначаються правом, яке діє нині щодо правових наслідків шлюбу.

Майнові відносини

Майнові відносини подружжя. Подружжя може обрати для регулювання майнових наслідків шлюбу право особистого закону одного з подружжя або право держави, в якій один із них має звичайне місце перебування або, щодо нерухомого майна, право держави, в якій це майно перебуває. Вибране право не застосовується або змінюється за згодою сторін у разі зміни особистого закону або звичайного місця перебування з подружжя, з особистим законом або до звичайного місця перебування якого було прив'язане обране право. Нове право застосовується до правових відносин із укладення шлюбу, якщо інше письмово встановлено падружжям. У разі відсутності вибору права подружжям майнові наслідки шлюбу визначаються правом, яке застосовується до правових наслідків шлюбу. Угода сторін про вибір права, яка укладена в Україні, має бути нотаріально засвідчена.

Батьківство

Встановлення та оскарження батьківства визначається особистим законом дитини на момент її народження.

Права та обов'язки

Права та обов'язки батьків та дітей визначаються особистим законом дитини чи правом, яке має тісний зв'язок з відповідними відносинами і якщо воно є сприятливішим для дитини.

Зобов'язання щодо змісту

Зобов'язання щодо змісту, що виникають із сімейних відносин, регулюються правом держави, в якій має місце проживання особа, яка має право на утримання. Якщо особа, яка має право на утримання, не може її отримати відповідно до права, визначеного вище, застосовується право їхнього загального особистого закону. Якщо особа, яка має право на утримання, все ж і в такому разі не може її отримати застосовується право держави, в якій особа, яка зобов'язана надати зміст, має місце проживання.

Вимога про утримання родичів та інших членів сім'ї (крім батьків та дітей) не може бути задоволена, якщо відповідно до права проживання особи, яка зобов'язана надати зміст, такого зобов'язання про утримання не існує.

Усиновлення

Усиновлення та його скасування регулюються особистим законом дитини та особистим законом усиновлювача. Якщо усиновлювачі — подружжя, яке не має спільного особистого закону, то застосовується право, що визначає правові наслідки шлюбу. Здатність особи бути усиновлювачем визначається відповідно до її особистого закону. Правові наслідки усиновлення чи його припинення визначаються особистим законом усиновлювача. Нагляд та облік усиновлених дітей здійснюються відповідно до особистого закону дитини.

ЗВОНІТЬ
На основі