Спільна власність подружжя

Перед одруженням необхідно розуміти всі тонкощі пов'язані з майном, яке згодом стане спільною власністю подружжя. Від цього залежить правильне розпорядження часток у майні, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, яке перебуває у шлюбі, а також отримання частини, що належить Вам, у разі розлучення.

Ми проконсультуємо Вас з усіх питань спільної власністю подружжя, а саме про:

  • праві на розпорядження часток у майні, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;
  • об'єктах права спільної сумісної власності подружжя;
  • виникнення права спільної сумісної власності подружжя на майно, що належало дружині, чоловікові;
  • здійсненні подружжям права спільної сумісної власності;
  • праві подружжя на укладення договорів між собою;
  • праві подружжя на розпорядження майном, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;
  • праві подружжя на визначення порядку користування майном;
  • підстави набуття права спільної сумісної власності подружжя.

Непрацюючому з подружжя завжди слід пам'ятати, що майно, придбане подружжям за час шлюбу, належить дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба і т.п.) самостійного заробітку (доходу).

Згідно з українським законодавством кожна річ, придбана за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя.

Об'єкти права спільної сумісної власності:

  • будь-яке майно, крім того, яке виключено із цивільного обігу;
  • заробітна плата, пенсія, стипендія, інші доходи, отримані одним із подружжя;
  • якщо одним із подружжя укладено договір на користь сім'ї, то гроші, інше майно, у тому числі гонорар, виграш, які були отримані за цим договором, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;
  • речі для професійних занять (музичні інструменти, оргтехніка, лікарське обладнання тощо), придбані за час шлюбу для одного з подружжя, є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя;
  • житло, придбане одним із подружжя під час шлюбу внаслідок приватизації державного житлового фонду;
  • земельну ділянку, придбану внаслідок безоплатної передачі її одному з подружжя із земель державної чи комунальної власності, у тому числі приватизації.

Багато суперечок виникає через виникнення права спільної сумісної власності подружжя на майно, яке належало дружині, чоловікові до одруження.

Якщо майно, що належить Вашому подружжю до шлюбу під час шлюбу, істотно збільшилося у своїй вартості внаслідок Ваших трудових чи грошових витрат, ми допоможемо Вам у судовому порядку визнати його об'єктом права спільної сумісної власності подружжя, а не тільки власністю Вашої (ого) подружжя (а).

Якщо Ви своєю працею та (або) коштами брали участь у утриманні, управлінні, догляді за майном, що належить Вашому подружжю, ми допоможемо Вам у судовому порядку визнати дохід, отриманий від цього майна, об'єктом права спільної сумісної власності подружжя. , а не тільки власністю Вашої подружжя.

Що стосується здійснення подружжям права спільної сумісної власності, то дружина та чоловік:

  • мають рівні права на володіння, користування та розпорядження майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо інше не встановлено домовленістю між ними
  • мають право на укладення між собою всіх договорів, які не заборонені законом, як щодо майна, що є їх особистою приватною власністю, так і щодо майна, що є об'єктом права спільної сумісної власності подружжя
  • мають право на укладення договору про відчуження одним із подружжя на користь іншого подружжя своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя без виділу цієї частки

Подружжя за взаємною згодою може розпоряджатися майном, яке є об'єктом права спільної сумісної власності, укладати договори, що вимагають нотаріального посвідчення та (або) державної реєстрації, а також договори щодо цінного майна за згодою другого з подружжя.

Якщо Ваш(а) чоловік(а) уклав договір без Вашої згоди, ми допоможемо Вам у судовому порядку визнати такий договір недійсним.

При цьому не слід забувати, що договір, укладений одним із подружжя на користь сім'ї, створює обов'язки для другого з подружжя, якщо майно, отримане за договором, використовується на користь сім'ї.

Якщо Ви бажаєте заздалегідь визначити порядок користування майном з Вашим чоловіком, ми підготуємо договір про порядок користування житловим будинком, квартирою, іншою будівлею або спорудою, земельною ділянкою.

Якщо Ви хочете укласти з іншою особою договір купівлі-продажу, міни, дарування, довічного утримання (догляду), застави щодо своєї частки у праві спільної сумісної власності подружжя необхідно спочатку визначити та виділити в натурі Вашу частку або визначити порядок користування майном.

Якщо Ви хочете заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності подружжя, ми допоможемо Вам скласти такий заповіт до визначення та виділу в натурі Вашої частини.

ЗВОНІТЬ
На основі