Виселення громадян із їхнього житла зустрічається досить часто в наш час. Незалежно від того, хочуть Вас виселити, або, можливо, Ви хочете виселити членів сім'ї, які незаконно проживають, для цього повинні існувати передбачені законом підстави.
Наші юристи проконсультують Вас про підстави для виселення, надання іншого житла після виселення, надання тимчасового житла, виселення, пов'язане зі зверненням стягнення на кредитне житло, капітальним ремонтом, закінченням договору найму житлового приміщення, трудових відносин та ін.
Умови виселення
Виселення із займаного житлового приміщення допускається тільки на підставах, встановлених законом, та провадиться:
- добровільно
- у судовому порядку
- в адміністративному порядку з санкції прокурора лише осіб, які самоуправно посіли житлове приміщення або проживають у будинках, які загрожують обвалом.
Виселити громадянина із житлового приміщення можна як з наданням іншого житлового приміщення, так і без надання такого.
Виселення без надання іншого житлового приміщення
Виселення здійснюється без надання іншого житлового приміщення за умови:
- систематичному руйнуванні чи псуванні житлового приміщення
- використання житлового приміщення не за призначенням
- систематичні порушення правил гуртожитку
Вищезазначені обставини можуть бути підставою для виселення без надання іншого житлового приміщення, якщо вони унеможливлюють інших проживання з ними в одній квартирі або в одному будинку, а заходи попередження та громадського впливу виявилися безрезультатними.
Альтернативним варіантом виселення може бути обмін займаного приміщення на інше житлове приміщення, вказане зацікавленою в обміні стороною.
Виселення здійснюється без надання іншого житлового приміщення також для:
- осіб, які самоуправно посіли житлове приміщення
- робітників та службовців, які припинили трудові відносини з підприємством, установою, організацією
- членів сім'ї власника житлового будинку (квартири), які систематично руйнують або псують житлове приміщення, використовують житлове приміщення не за призначенням, якщо вони унеможливлюють інших проживання з ними в одній квартирі або в одному будинку, а заходи попередження та громадського впливу виявилися безрезультатними.
Якщо Ви не можете домовитися з мешканцями добровільного виселення, наші юристи допоможуть у судовому порядку зобов'язати особу до виселення (без надання іншого житлового приміщення), якщо на те існують законні підстави.
Для цього необхідно буде оформити відповідну доручення та запевнити її у нотаріуса.
Виселення здійснюватиметься з наданням іншого упорядкованого житлового приміщення, якщо:
- будинок, в якому знаходиться житлове приміщення, підлягає знесенню
- будинок (житлове приміщення) загрожує обвалом
- будинок (житлове приміщення) підлягає переобладнанню на нежитловий
- у випадках ліквідації дитячого будинку сімейного типу
Можуть бути виселені
За умови надання іншого житлового приміщення можуть бути виселені:
- робітники та службовці (разом з особами, що проживають з ними), які припинили трудові відносини з підприємствами, установами, організаціями найважливіших галузей народного господарства, які надали житлові приміщення, у зв'язку зі звільненням за власним бажанням без поважних причин, або за порушення трудової дисципліни, або за вчинення злочину
- громадяни, які отримали житлові приміщення в будинках колгоспів, якщо їх виключили з членів колгоспу або вийшли з колгоспу за власним бажанням
- громадяни, позбавлені батьківських прав, якщо вони проживають спільно з дітьми, щодо яких були позбавлені батьківських прав
- батьки-вихователі, які усунуті від подальшого виховання дітей
Вас хочуть незаконно виселити
Якщо Вас хочуть незаконно виселити або вже незаконно виселили, або не надали інше житлове приміщення, хоча мали надати таке, наші юристи та адвокати представлять Ваші інтереси перед 3 особами та в судовому порядку допоможуть повернутися до квартири, з якою Вас незаконно виселили, або отримати інше житлове приміщення.
Житлове приміщення, що надається громадянам у зв'язку з виселенням, має відповідати таким вимогам:
- має бути в межах даного населеного пункту
- має бути упорядкованим стосовно умов цього населеного пункту, відповідати встановленим санітарним та технічним вимогам
- не допускається заселення однієї кімнати особами різної статі старше дев'яти років, крім подружжя
- не допускається також заселення квартири, побудованої для однієї сім'ї, двома та більше сім'ями або двома та більш самотніми особами
- особам похилого віку, а за висновком лікувального закладу також відповідним категоріям інвалідів та хворих на їхнє прохання житлові приміщення надаються на нижніх поверхах або в будинках з ліфтами
- громадянам, які займали окрему квартиру, має бути надана окрема квартира
- при проведенні капітального ремонту житлового будинку державного чи громадського житлового фонду, коли ремонт не може бути здійснений без виселення наймача (на час капітального ремонту)
Виселення, яке пов'язане зі зверненням на житлове приміщення, придбане за рахунок кредиту (позики) банку або іншої особи.
Іноді житло, куплене в кредит, не може бути сплачено з різних причин. Тоді банк чи інша особа, яка надала кредит, може звернути стягнення на таке житлове приміщення, повернення якого забезпечене іпотекою відповідного житлового приміщення.
Звернення стягнення на передане в іпотеку житлове приміщення є основою виселення всіх громадян, які у ньому проживають, протягом місяця з дня отримання письмового вимоги кредитора чи нового власника добровільно звільнити приміщення.
Якщо громадяни не звільняють житлове приміщення у встановлений чи інший узгоджений сторонами термін добровільно, їхнє примусове виселення здійснюється на підставі рішення суду.
При цьому громадянам, які виселяються, слід пам'ятати, що вони мають право на надання їм житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання, хоча відсутність житлових приміщень з фондів житла для тимчасового проживання або відмова в їх наданні не може бути підставою для припинення виселення громадянина з житлового приміщення, що є предметом іпотеки.
Процедура виселення з житла, що використовується за договором найму житлового приміщення
Користування житловим приміщенням у будинках державного та громадського житлового фонду здійснюється згідно з договором найму житлового приміщення. При цьому квартиранти та тимчасові мешканці самостійного права на займане житлове приміщення не набувають незалежно від тривалості проживання. У разі припинення дії договору найму житлового приміщення одночасно припиняється та дія договору піднайму.
Піднімач та члени його сім'ї, а також тимчасові мешканці зобов'язані негайно звільнити житлове приміщення, що займається, без надання іншого житлового приміщення.
Виселення наймача може здійснюватися на час капітального ремонту житлового будинку (квартири), що належить громадянину. Коли капітальний ремонт не може бути виконаний без виселення наймача, власник будинку (квартири) має право вимагати його виселення без надання іншого житлового приміщення на час проведення ремонту. Після закінчення ремонту власник будинку (квартири) зобов'язаний надати наймачу займане ним раніше або інше рівноцінне житлове приміщення в будинку, що належить йому (квартирі).
У разі припинення договору найму житлового приміщення у будинку (квартирі), що належить громадянину на праві приватної власності, наймач та особи, які проживають з ним, зобов'язані звільнити житлове приміщення без надання іншого жилого приміщення.
Законодавством також передбачено умови виселення з гуртожитків, житлово-будівельних кооперативів та ін.
Ми проконсультуємо Вас з усіх питань, пов'язаних із виселенням та представимо Ваші інтереси у суді у разі незаконного виселення, виселення без надання іншого житла, коли таке передбачено законом, або неможливості виселення осіб, які незаконно проживають у Вашій квартирі.