На щастя на сьогоднішній день придбати житло можна не тільки на підставі купівлі-продажу, дарування, міни, одержання спадщини та ін. способами, а й шляхом приватизації державного житлового фонду.
Наші юристи нададуть консультацію з усіх питань приватизації квартири, можливості здійснення безоплатної приватизації, порядку приватизації, а також будь-яких інших питань, які виникли у Вас при здійсненні приватизації.
Наші юристи допоможуть підготувати необхідну документацію для здійснення приватизації та пройти процедури приватизації квартири.
Приватизація державного житлового фонду — це відчуження квартир (будинків), квартир у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де проживають два і більше наймачів, та господарських споруд та приміщень (підвалів, сараїв, що належать до них). тощо) державного житлового фонду на користь громадян України.
При цьому державним житловим фондом є житловий фонд місцевих рад та житловий фонд, який перебуває у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, організацій та установ.
Таким чином, якщо Ви мешкаєте у житловому приміщенні державної власності на підставі договору найму, Ви можете отримати таке житлове приміщення у приватну власність шляхом його безоплатної приватизації.
Яке житло можна приватизувати
Щоб приватизувати житлове приміщення, воно має використовуватись на умовах найму та підпадати під одну з наступних категорій:
- квартири багатоквартирних будинків
- одноквартирні будинки
- кімнати у квартирах та одноквартирних будинках, де проживають два і більше наймачів
Способи приватизації
Приватизація може здійснюватися двома шляхами:
- безоплатна передача громадянам квартир (будинків) з розрахунку санітарної норми 21 квадратний метр загальної площі на наймача та кожного члена його сім'ї та додатково 10 квадратних метрів на сім'ю
- продажу надлишків загальної площі квартир (будинків) громадянам України, які проживають у них або тих, хто перебуває в черзі, які потребують поліпшення житлових умов
Якщо загальна площа квартири менша за площу, яку має право отримати сім'я наймача безоплатно, наймачеві та членам його сім'ї видаються житлові чеки, сума яких визначається виходячи з розміру площі, що бракує, та відновної вартості одного квадратного метра. Коли ж загальна площа квартири (вдома) перевищує площу, яку має право отримати сім'я наймача безоплатно, наймач здійснює доплату цінними паперами, отриманими для приватизації державних підприємств або землі, а у разі їх відсутності — грошима. Сума доплат визначається добутком розміру надмірної загальної площі на вартість одного квадратного метра.
Також незалежно від розміру загальної площі громадянам можуть безоплатно передаватись у власність:
- однокімнатні квартири
- квартири (будинки), отримані у разі зносу або відселення всіх сімей з будинків (частин будинків), що належали їм на праві власності, якщо колишні власники не отримали за ці будинки (частини будинків) грошову компенсацію
- квартири (будинки), в яких проживають громадяни, яким встановлено цю пільгу Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»
- квартири (будинки), в яких проживають громадяни, удостоєні звання Героя Радянського Союзу, Героя Соціалістичної Праці, нагороджені орденом Слави трьох ступенів, ветерани Великої Вітчизняної війни, воїни-інтернаціоналісти, інваліди І та ІІ груп, інваліди з дитинства менше 25 років – жінки, ЗО років – чоловіки, ветерани Збройних Сил та репресовані особи, реабілітовані згідно із Законом України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні»
- квартири (будинки), в яких проживають сім'ї загиблих при виконанні державних та громадських обов'язків та на виробництві
- квартири (будинки), в яких проживають військовослужбовці, яким встановлено пільгу Законом України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»
- квартири (будинки), в яких проживають багатодітні сім'ї (сім'ї, які мають трьох та більше неповнолітніх дітей)
Процедура приватизації
Процедура приватизації складається з таких етапів:
- подання заяви на приватизацію до органу, який здійснює приватизацію
- подання довідки про склад сім'ї та займані приміщення (видається підприємством, яке обслуговує житловий будинок)
- надання документа, що підтверджує право на льотні умови приватизації (у разі якщо у наймача або членів його сім'ї є пільги на безоплатне отримання житла, що займається)
- прийняття органом приватизації протягом 1 місяця з моменту подання документів рішення про приватизацію (у приватизації може бути відмовлено лише якщо приміщення не підлягає приватизації)
- видача свідоцтва про право власності на квартиру (будинок), що підлягає реєстрації в органах технічної інвентаризації та не потребує нотаріального засвідчення
Особливої кваліфікації та досвіду вимагають відносини пов'язані з приватизацією житлового фонду. Це пояснюється тим, що державне майно стає приватною власністю та контроль з боку органу приватизації до оформлення документів, наявності підстав для приватизації значно збільшується. Ускладнюється тим, що державного майна стає все менше, а бажаючих приватизувати його все більше.
Наші юристи нададуть кваліфіковану допомогу на будь-якій стадії здійснення приватизації квартири (державного житлового фонду).