Трудовий договір

Оформлення трудового договору між працівником та роботодавцем є однаково важливим для обох сторін.

Він є додатковою гарантією для обох сторін, оскільки в ньому передбачаються всі основні умови роботи, і, у разі порушення однією зі сторін цих умов, інша сторона в судовому порядку може захистити порушені права. Також трудовий договір хороший тим, що є таким собі «застереженням», адже знаючи, що можливе покарання у разі невиконання чи порушення його умов, сторона двічі подумає перш ніж порушити його. І хоча на практиці сторони іноді обходяться і без трудового договору, це насамперед невигідно для працівника.

Вам, напевно, відомі випадки затримки або невиплати заробітної плати, незаконного звільнення або постановка працівника в такі умови, коли йому краще «за власним бажанням» піти, переробка понаднормово, робота у святкові дні, невикориста відпустка та багато іншого і все це без винагороди, аби тільки "утриматися" на роботі.

Щоб уникнути вищезгаданих неприємних ситуацій та збереження гарної робочої обстановки краще передбачити всі ці нюанси у трудовому договорі.

Ми Вам у цьому допоможемо, складемо трудовий договір з дотриманням усіх вимог трудового законодавства та враховуючи Ваші особисті вимоги та особливості роботи.

Чинне законодавство України визначає трудовий договір як угоду між працівником та власником підприємства, установи, організації або уповноваженою ним органом або фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підпорядкуванням внутрішньому трудовому розпорядку, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін.

Особливістю трудового договору і те, що він регулює трудові відносини окремого працівника і власника (уповноваженого їм органу), тобто. має локальний (обмежений) характер. Таким чином, учасниками (або стороною) трудових правовідносин можуть бути фізичні особи (громадяни, іноземці, особи без громадянства). У законодавстві визначаються поняттям «працівник». Іншою стороною виступає власник підприємства, установи, організації, уповноважений ним орган чи фізична особа. Працевлаштування іноземців в Україні потребує дотримання додаткових формальностей. У такому разі ми також допоможемо отримати дозвіл на працевлаштування.

Слід пам'ятати, що укладати трудовий договір працівник може однією чи одночасно кількох підприємствах, в установах, організаціях (якщо немає відповідних обмежень, передбачених законодавством, колективним договором чи угодою сторін).

p align="justify"> Особливою формою трудового договору є контракт, в якому термін його дії, права, обов'язки та відповідальність сторін (у тому числі матеріальна, моральна), умови матеріального забезпечення та організації праці працівника, умови розірвання договору, у тому числі дострокового, можуть встановлюватися угодою сторін.

Зазначимо, проте, що нормами трудового права регулюються в повному обсязі види праці фізичних осіб. Це з особливостями правового статусу певної частини працівників — військовослужбовців, членів кооперативів, осіб, виконують певну роботу за договорами цивільно-правового характеру (підряду тощо). Трудові правовідносини цих працівників регулюються відповідними статутами, нормами адміністративного чи цивільного права.

Можливість фізичних осіб брати участь у професійній трудовій діяльності визначається їх правосуб'єктністю, тобто здатністю мати та набувати певних прав та нести юридичні зобов'язання. Визначальним для виникнення правосуб'єктності фізичних осіб вік. За загальним правилом, учасником трудових правовідносин може бути особа, яка досягла 16-річного віку. Як виняток, за певних умов дозволяється працювати особам з 15-річного та учням з 14-річного віку (особливостями роботи неповнолітніх ми зупинимося окремо). Укладаючи трудового договору, боку визначають свої правничий та обов'язки, тобто. зміст трудового договору.

Права та обов'язки

Права та обов'язки сторін поділяються на:

  • безпосередні, що визначаються сторонами,
  • похідні, передбачені у законодавстві, які у свою чергу діляться на необхідні умови, без досягнення домовленості, за якими договір не буде укладено (узгодження місця роботи, спеціальності, кваліфікації, посади та розміру заробітної плати) та додаткові умови — випробування при прийнятті на роботу , суміщення професій, інші соціально-побутові пільги (житло, дитячий садок, організація громадського харчування тощо)

Однією з додаткових умов трудового договору є визначення терміну випробування прийому працювати. Цей термін встановлюється вивчення професійних якостей працівника, його можливостей з виконання певних функціональних обов'язків. Термін випробування не може перевищувати трьох місяців, а в окремих випадках за погодженням з відповідним комітетом профспілки — шести місяців (це стосується державних службовців, а також керівників).

Але часті випадки порушення випробувальних термінів роботодавцями, коли роботодавець ніяк не може «вивчити» професійні якості працівника і постійно продовжує випробувальний термін, тим самим «шантажуючи» працівника такою невизначеністю. Термін випробування для робітників не може перевищувати одного місяця. Окремим категоріям працівників термін випробування не встановлюється. Це правило застосовується до громадян, які не досягли 18-річного віку; молодим спеціалістам, які закінчили вищі навчальні заклади та в установленому порядку спрямовані на роботу; осіб, переведених з іншого місця роботи та інших категорій працівників.

Якщо у наказі (розпорядженні) про прийом на роботу працівника не було обумовлено випробування та його термін, то вважається, що працівника прийнято на роботу без випробування. Важливою умовою укладання трудового договору є визначення форми та її термінів.

Трудовий договір

Слід пам'ятати, що трудовий договір має укладатися у письмовій формі. Водночас дозволяється також укладання договору в усній формі. Дотримання письмової форми обов'язково:

  • при організованому наборі працівників,
  • при укладанні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними та геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я,
  • під час укладання договору;
  • якщо працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
  • за укладання трудового договору з неповнолітнім тощо.

Строк укладання трудового договору

Щодо терміну укладання договору, трудовий договір може бути:

  • безстроковим, які укладаються на невизначений термін;
  • на визначений строк, встановлений за погодженням сторін,
  • таким, що полягає на час виконання певної роботи.

При цьому терміновий трудовий договір полягає у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений термін з урахуванням характеру майбутньої роботи або умов її виконання, інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Трудові правовідносини виникають із прийому працівника працювати.

Крім форми, термінів дії, випробувального терміну існує багато інших особливостей, які необхідно знати під час укладання трудового договору.

Питання працевлаштування

Наші адвокати/юристи проконсультують Вас з усіх питань працевлаштування, а саме:

  • реєстрації трудового договору
  • заборону вимагати під час укладання трудового договору надання деяких відомостей та документів
  • обмеження спільної роботи родичів для підприємства, установі, організації
  • обов'язки працівника особисто виконувати доручену йому роботу
  • заборонити вимагати виконання роботи, не обумовленої трудовим договором
  • перекладі (тимчасовому перекладі) на іншу роботу
  • зміні суттєвих умов праці
  • підстави припинення трудового договору
  • розірвання трудового договору, укладеного на невизначений термін, з ініціативи працівника
  • розірвання строкового трудового договору з ініціативи працівника
  • продовження дії строкового трудового договору на невизначений термін
  • розірвання трудового договору з ініціативи власника чи уповноваженого ним органу
  • додаткові підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника або уповноваженого ним органу з окремими категоріями працівників за певних умов
  • переважному праві укладання трудового договору при зворотному прийомі працювати
  • проведення розрахунку з працівником та видачі йому трудової книжки, довідки про роботу та заробітну плату та ін.

Якщо Ви вже є учасником трудової суперечки, наші юристи та адвокати виступлять Вашими представниками у суді з метою захисту Ваших трудових прав.

У деяких випадках для відновлення порушених прав або їх запобігання можна обійтися без суду, а шляхом звернення до компетентних органів, які здійснюють контроль за дотриманням трудового законодавства, таких як, наприклад, Державна інспекція праці.

У такому разі наші юристи підготують скаргу та проконсультують з питань захисту, що здійснюється через відповідні органи контролю та нагляду за виконанням трудового законодавства.

ЗВОНІТЬ
На основі